NIE KYBERŠIKANE
Program
Termín: 12.2.2025
Miesto: Budova Alfa, Kasárne/Kulturpark Košice
(moderátorka, Rádio Regina)
(GR Sekcie Kybernetickej bezpečnosti, MIRRI),
Mário Lelovský
(Predseda, Digitálna koalícia),
Jozef Halcin
(Riaditeľ odboru prevencie kriminality, Ministerstvo vnútra SR),
Peter Mésároš
(Rektor, Technická univerzita v Košiciach),
(GR Sekcie Kybernetickej bezpečnosti, MIRRI)
(Predseda, Digitálna koalícia)
(Riaditeľka, Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, MPSVR)
(Riaditeľ odboru prevencie kriminality, Ministerstvo vnútra SR)
(OZ Preventista)
(diskusný stôl)
(Odbor riadenia kybernetickej a informačnej bezpečnosti, MIRRI)
(Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny)
(Úrad komisára pre deti)
(odborná poradkyňa IPčko)
(Univerzita Komenského v Bratislave)
Stanislav Mucha
(HC Košice)
(Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti),
Mária Vargová
(Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, MPSVR),
Alena Kopányiová
(Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie)
Monika Rab
(Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny)
Alexandra Blaasová
(Kosice International School)
+ prezentácia TOP3 riešení
(Katolícka univerzita v Ružomberku)
(Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta)
(Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie)
(Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)
Simona Rudohradská
(Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)
Jaroslav Oster
(OZ Preventista)
Marek Kordík
(Univerzita Komenského v Bratislave)
(Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti)
(Qubit Security)
Ján Majoroš
(Siemens Healthineers)
+ výherci Ideathonu
(Siemens Healthineers)
Jana Končeková
(Slovenská obchodná a priemyselná komora)
Miroslav Michalko
(Technická univerzita v Košiciach)
Anotácie
V nasledujúcich záložkách nájdete anotácie k vybraným prezentáciám podujatia.
Digitálne zručnosti ako štít proti kyberšikane - spoločne za digitálnu bezpečnosť (M. Lelovský)
Internet je plný príležitostí, ale aj rizík. Viete, ako rozpoznať online hrozby, ochrániť svoje dáta a nenechať sa nachytať hackermi? Digitálna koalícia prináša vzdelávacie programy a praktické aktivity, ktoré vám pomôžu stať sa digitálne zručnými.
Kyberšikana - mýty a realita (J. Oster)
Kyberšikana z pohľadu súdneho znalca venujúcemu sa v rámci dobrovoľníctva prevencii a vzdelávaniu. Mýty, dojmy, realita a potenciál v témach boja proti kyberšikane.
VIAC AKO NI(c)K (M. Rab)
Národná linka na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K poskytuje poradenstvo deťom a mladým ľuďom v online priestore formou četu a e-mailu, anonymne, bezplatne a nonstop.
Aktivity Úradu komisára pre deti v kontexte šikanovania (M. Schlesinger)
Autor v prezentácii sumarizuje výsledky aktivít za Úrad komisára pre deti a súčasne predstavuje viac než dvadsaťročné poznatky z oblasti prevencie šikanovania. Predkladá nové prístupy v oblasti identifikácie ako aj riešenia šikanovania. Poukazuje tiež na rizikové faktory v školskom prostredí, zaoberá sa tiež vznikom tzv. osamelých vlkov, pričom cieľom prezentácie je iný pohľad na šikanovanie a rozšírenie spolupráce v oblasti osvety a prevencie.
Skúsenosť slovenských detí s kyberšikanovaním. Prierez zistení výskumného tímu EU Kids Online Slovensko (P. Izrael)
Napriek množstvu preventívnych programov, ktoré prebehli a priebiehajú na školách, a dobrému ovociu, čo priniesli, výskumy naznačujú, že šikanovanie a kyberšikanovanie sú stále aktuálnym problematickým správaním, ktorému sú deti a mladí ľudia vystavení. Rozvíjajúce sa technológie a online priestor umožnili agresorom prekonať bariéru priestoru a času a na svoje obete dokážu útočiť aj v ich neprítomnosti. Kyber-forma šikanovania obrala obete o významnú časť bezpečného priestoru a času.
Podľa výskumu z roku 2023 minimálne raz za mesiac zakúša šikanovanie prostredníctvom technológií 11 % detí a mladých vo veku 9 – 17 rokov (v roku 2022 to bolo tiež 11 %), pričom šikanovanie prostredníctvom technológií sa najčastejšie vyskytuje vo vekovej skupine 15 – 17 rokov. Chlapci zažívajú šikanovanie častejšie v prostredí online hier a dievčatá cez sociálne siete. Najčastejšou formou kyberšikanovania je zasielanie hnusných a nepríjemných správ. Z ďalších foriem nasleduje vylúčenie z aktivity alebo skupiny a potom zdieľanie hnusných správ na miestach, kde ich môžu vidieť iní. Obete šikanovania o svojej skúsenosti najčastejšie hovoria s niekým zo svojich rovesníkov, ale viac ako tretina obetí šikanovania o svojej skúsenosti nehovorí s nikým.
Správanie mladých na internete a kyberšikana. Štúdia ESPAD (A. Kopányiová, R. Tomšik)
Školské prieskumy patria medzi kľúčové indikátory, ktorých sledovanie na národnej úrovni členských krajín EÚ podporuje Agentúra Európskej únie pre drogy (EUDA) v Lisabone. K prieskumom tohto druhu patrí aj ESPAD: Projekt európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách („European School Survey Project on Alcohol and other Drugs“), ktorý sa v roku 2024 na Slovensku realizoval po ôsmy raz. V príspevku autori krátko popíšu vybrané dáta o kyberšikane medzi stredoškolákmi, ktoré poskytujú cenné informácie o jej výskyte a charaktere v nadväznosti na implementáciu potrebných intervencií a preventívnych aktivít.
Ochrana kybernetického priestoru z pohľadu legislatívy (I. Makatura)
Digitálny svet prináša nielen technologické výhody, ale aj nové riziká, medzi ktoré patrí kyberšikana, online grooming a ďalšie formy počítačovej kriminality. Tieto fenomény zasahujú široké spektrum obetí, vrátane detí, mládeže, ale aj dospelých, pričom ich dopady môžu mať závažné psychické, sociálne a právne dôsledky.
Prezentácia sa zameria na vzťah medzi legislatívnymi rámcami kybernetickej bezpečnosti a mechanizmami ochrany osôb pred kybernetickými hrozbami. Analyzuje, ako kybernetická bezpečnosť v rámci svojich procesov prispieva k prevencii a eliminácii kyberšikany a groomingu, a aké legislatívne nástroje môžu byť využité na ochranu obetí v kyberpriestore.
Osobitná pozornosť bude venovaná trestnoprávnym aspektom kyberkriminality, definícii a klasifikácii súvisiacich trestných činov, ako aj úlohe súdnych znalcov v digitálnej oblasti. Prezentácia poskytne prehľad platných legislatívnych predpisov, európskych a medzinárodných iniciatív a možností ich aplikácie v praxi s cieľom zvýšiť bezpečnosť v online prostredí.

Ochrana osobných údajov
Kontakt
